Interaktivní podpora výuky

Střední odborná škola a střední odborné učiliště Nejdek - obor NÁSTROJAŘ (23-52-H/01)

PROČ SI VYBRAT OBOR NÁSTROJAŘ?

(23-52-H/01)


Tříletý učební obor ukončený závěrečnou zkouškou s výučním listem. Dosažené vzdělání je střední odborné. Teoretická výuka probíhá v budově školy v Karlových Varech – Staré Roli, Závodu míru 144, skupinová praktická výuka 1. a 2. ročníku probíhá na odloučeném pracovišti v Nejdku, Závodu míru 340. Žáci třetích ročníků jsou zařazení na individuální praxi na pracovištích spolupracujících firem – Witte-automotive s.r.o., Metalis s.r.o., Trima s.r.o., Heunischguss a.s., Kovovýroba-DZ s.r.o. a dalších.

Vzdělávací program splňuje parametry standardu středoškolského odborného vzdělávání s ohledem na budoucí vývoj ve výrobě nástrojů a také k poptávce na trhu práce. Vzdělání v tomto oboru umožňuje žákům získat všeobecné a odborné vědomosti spojené se získáním praktických dovedností nejen při výrobě dílů, ale také při sestavování a oživování nástrojů a přípravků.

Při výuce odborných předmětů a praxe jsou zařazovány a respektovány požadavky spolupracujících firem a připravuje se zařazení nové formy závěrečné zkoušky podle projektu EU „Kvalita 1“.


Naše škola je jediná v Karlovarském kraji, která  dlouhodobě vyučuje tento obor.

Obor Nástrojař je zařazen od školního roku 2013/2014 do programu poskytování stipendií žákům
ve vybraných oborech vzdělávání.                   

Prezentace oborou Nástrojař - fotogalerie ...Nástrojař vyrábí složité součástky, nástroje, měřidla, přípravky apod. Tato práce vyžaduje smysl pro přesnost, svědomitost, čistotu a pořádek. Při čtení technických výkresů jsou velké nároky kladeny na prostorovou představivost a obrazotvornost.

Nástrojař musí ovládat základy mechaniky, což potřebuje pro řadu technických výpočtů. Běžnou přesností pro nástrojařskou výrobu je setina milimetru (pro srovnání lidský vlas má tloušťku 0,06 mm).

Nástrojař dnes pracuje na konvenčních obráběcích strojích (vrtačky, frézky, soustruhy, brusky vyjiskřovačky atd.). Především však na moderních číslicově řízených strojích – NC a CNC systémy.

Tato strojírenská profese patří mezi nejvýše ceněné technické obory.

V současné době prožívá naše strojírenství bouřlivý rozvoj a zaznamenává nedostatek nástrojařů a dalších kvalifikovaných řemeslníků.

Uplatnění nalezne v mnoha firmách města Nejdku a okolí. Využijte jedinečnou šanci a staňte se nástrojařem! Rádi vám v tom pomůžeme.                   

Více ve fotogalerii školy ...